Jump to content

 

Kundalini jóga jako "dálnice" k vyššímu vědomí

Rozhovor o kundalini józe a intuici pro online magazín Maitrea

 

http://magazin.maitrea.cz/kundalini-joga-jako-dalnice-k-vyssimu-vedomi/

 

 

 

Jak dát sílu svým záměrům pomocí kundalini jógy

(zveřejněno v:  Nová Regena, dvojčíslo 12/2014-01/2015)

 

Něco o kundalini józe

Kundalini jóga byla donedávna tajnou naukou, předávanou pouze mezi vyvolenými. Teprve před několika desetiletími ji zpřístupnil veřejnosti indický mistr Yogi Bhajan. Je to jóga velmi komplexní a jejím charakteristickým prvkem jsou tzv. krije – ucelené jógové sestavy skládající se z tělesných pozic, dynamických pohybů, koncentrace, dechových technik, muder a často také manter. Každá z krijí je zaměřena na určitý konkrétní cíl, ať už na rovině tělesné či duševní. Těmito cvičeními se dosahuje efektu velmi rychle – říká se, že s kundalini jógou lze za jediný rok dosáhnout toho, co v jiných jógových systémech trvá i dvacet let. Například již po čtyřiceti dnech pravidelného provádění krije zaměřené na posílení nervové soustavy pocítíte, že jste vyrovnanější a odolnější vůči stresu.

Třebaže kundalini jóga jako taková není léčebným systémem a je primárně zaměřená na osobní transformaci, má výrazně ozdravné účinky, vitalizuje organismus a zvyšuje imunitu.

My se pro začátek zaměříme na zcela jednoduchou pozici, která působí na mnoha rovinách: fyzické, emocionální, mentální, energetické. Při správném provádění nejen velice prospěje vaší nervové soustavě a posílí břišní a další tělesné partie, ale hlavně: dodá vám sebejistotu, výdrž, odvahu pokojného bojovníka a schopnost pevného zaměření na cíl.

 

Pozice lučištníka

Nakročte pravou nohou dopředu a levou nohu zanožte tak, aby nohy tvořily zhruba 70stupňový úhel. Špička pravé nohy míří dopředu, chodidlo levé nohy je kolmo k pravému. Pokrčte pravou nohu v koleni tak, abyste si neviděli na prsty u nohy. Nyní vytočte pánev, boky a celý trup doleva ve směru levého chodidla. Zpevněte pánevní a břišní svalstvo. Zvedněte paže vodorovně se zemí, jako byste napínali tětivu luku: pravou paží míříte před sebe s rukou zaťatou v pěst a zdviženým palcem, zatímco levá ruka je ohnutá v lokti s pěstí přitaženou k rameni. Obě paže udržujte napjaté a vodorovně se zemí. Hlavu otočte ve směru pravé ruky, bradu mírně přitáhněte ke krku a upřete pohled na špičku palce – jako byste se skrz něj se dívali do dálky a zaměřovali cíl. Vydržte v této pozici 1-3 minuty za dlouhého, hlubokého dýchání. Udržujte si koncentraci a vědomý záměr: posílit svou výdrž, odhodlanost a zaměřenost na cíl. Poté totéž zopakujte na druhou stranu tj. s levou nohou dopředu.

 

Pár obecných rad

Cvičte denně. Lepší je 5 minut denně, než jednou týdně hodinu. Alespoň půl hodiny před cvičením a po něm nejezte. Cvičte s jasným mentálním záměrem a vědomím toho, proč ten který cvik či kriju děláte. Zarecitujete-li před cvičením 3x mantru Ong namo guru dév namo, pomůže vám to prohloubit koncentraci a napojit se na hlubší zdroje vaší psychiky. Po cvičení několik minut relaxujte.

Pozice lučištníka

Image