Jump to content

Původ kundalini jógy

 

Kundalini jóga jako taková má svůj původ ve starověké Indii a má několik škol, známých také pod pojmem krija jóga. Všechny byly drženy celá staletí v tajnosti a předávány jen z mistra na žáka. Teprve ve dvacátém století byly některé z nich převezeny na Západ a odkryty veřejnosti.

Nejsilnější vlny předávání těchto tajných učení veřejnosti byly dvě, obě v Americe: krija-jógové učení Paramahansy Jóganandy v první polovině 20. století, a kundalini-jógové učení Yogi Bhajana v sedmdesátých letech. 

Systém kundalini jógy učené Yogi Bhajanem má kořeny v mýtickém dávnověku starověké Indie. Strukturu a formu dal tomuto učení v 16. století Guru Ram Das, následovník Guru Nánaka, jenž byl zároveň zakladatelem sikhské víry a praotcem linie tzv. Zlatého řetězu sikhských guruů. Kundalini jóga v této podobě se pak předávala dál z mistra na žáka v tajné tradici sikhských Indů, žijících v oblasti Pandžábu a části dnešního Pákistánu. Byla přísně střežená až do doby, než ji předal Yogi Bhajan Západu.

 

Yogi Bhajan

Yogi Bhajan, který se stal mistrem kundalini jógy v šestnácti letech, což je samo o sobě neobvyklé, měl svou první přednášku v Los Angeles v tělocvičně střední školy 5. ledna 1969. Jako devětatřicetiletý emigroval z Indie, kde za sebou nechal kariéru ve vládě, aby mohl realizovat svou vizi - přinést kundalini jógu na Západ. Nevadilo mu, že to odpoledne nikdo nepřišel, on přišel učit , a tak přednášel k prázdné hale.

První lidi, které oslovil Yogi Bhajan v té bouřlivé, drogové kultuře 60. let, byla mládež. Rozpoznal, že jejich experimentování s drogami a "změněnými stavy vědomí" vyjadřuje hlubší touhu po poznání holistického, osvobozujícího pocitu uvědomění a touhu po rodině, po spojení se s vlastním nitrem a po spojení s ostatními. Ti si brzy uvědomili, že farmaka byly, v lepším případě, levnou imitací poklidné vnitřní euforie, které mohli dosáhnout přirozeně při praktikování kundaliní jógy, a v tom horším, měly fyzicky i psychicky oslabující nežádoucí účinky, a tak se začali hromadně hrnout na Yogi Bhajanovy hodiny. Yogi Bhajan vytvořil komunitu, známou jako 3HO (Healthy, Happy, Holy Organization) a centra 3HO se brzy začala rozšiřovat do celých Spojených států a zbytku světa.

Yogi Bhajan, rodným jménem Harbhajan Singh, se narodil v (dnes) pakistánské rodině lékařů a vůdčích osobností sikhské komunity. Studoval komparativní náboženství a védskou filosofii a později dokončil s vyznamenáním doktorát z oboru ekonomie na Univerzitě v Pandžábu. O řadu let později získal titul PhDr. v oblasti psychologie komunikace na Univerzitě humanistických věd v San Francisku.

Proslavil se jako vůdčí osobnost v oblasti náboženství, jógy, komunity a firemní prosperity. Získal vynikající pověst jako muž míru, světový vizionář a navíc jako člověk plný moudrosti a soucitu. Napsal a publikoval více než 30 knih o tématech od spirituality a vědomí přes komunikaci až po psychologii. Založil několik potravinových společností, které vyrábějí a distribuují přírodní produkty způsobem, který je založen na jógovém učení. Podporoval ekonomický rozvoj v každé komunitě, ve které se účastnil, každoročně vedl obchodní semináře a napsal řadu knih, které jsou užitečným návodem jak pro začínající podnikatele, tak pro zkušené firemní manažery.

Jako Siri Singh Sahib, coby vůdčí osobnost Sikhů na západní polokouli, se setkal s papežem Janem Pavlem II., aby s ním hovořil o dialogu mezi náboženstvími, pracoval bok po boku také s Dalajlámou a arcibiskupem z Canterbury na cestě k dosažení světového míru.

 

 - text převzat od Guru Sansar Kaur z: http://kundaliniyoga.blog.cz -

 

                        Yogi Bhajan